Mikroskopie důležitých minerálů - O. Mügge

český překlad: Václav Procházka, esperantský překlad: Václav Procházka, Josef Kavka.

 

Úvod

 
Na těchto stránkách jsou umístěny převážně mikrofotografie, případně i kresby z knihy Mikroskopische Physiographie der petrographisch wichtigen Mineralien, autor Otto Mügge.

citace: Mügge O. (1927): Mikroskopische Physiographie der petrographisch wichtigen Mineralien, Bd. 1, Zweite Hälfte, Spezieller Teil. Schweizerbartsche Verlagsbuchhandlung, Stuttgart, 814 s. (podrobnosti)

Na tuto knihu se již nevztahují autorská práva, neboť od smrti autora již uplynulo více než 70 let.

Text je řazen od izotropních minerálů přes opticky jednoosé k dvojosým, ale uspořádání obrázků v tabulích toto schéma striktně nedodržuje.

Mikrofotografie:

Tabule III (granát, leucit)
Tabule IV (rutil, zirkon, cordierit, perovskit, melilit)
Tabule V
(korund, nefelín, periklas, cristobalit, kalcit)
Tabule XVIII (amfiboly, biotit, chloritoid)
Tabule XIX (ortopyroxeny, obecný amfibol, olivín, prehnit)


Ostatní:

leptání křemene


Kvalita obrázků je často dodnes nepřekonatelná (samozřejmě s tím, že jsou černobílé), někdy je pozoruhodné i množství cenných informací v textu. Knihu si lze i v Česku vypůjčit v knihovně (bohužel není v centrálním katalogu Národní knihovny, je tedy třeba hledat v katalozích jednotlivých knihoven či organizací; Geologická knihovna PřF UK v Praze tuto knihu půjčuje jen na 3 dny). Snad na delší dobu si lze knihu půjčit v zahraničí, lze ji též koupit u vydavatele. Ostatně výtisk, z nějž byly ofoceny zde umístěné obrázky, není nejzachovalejší (některé ze snímků zde použitých byly již poškozeny částečným obtisknutím obrázku na protější stranu). V případě, že se rozhodnete knihu koupit, dejte pozor na počet obrázků apod. - existuje několik různých podob.

 
Stránky jsou neustále doplňovány a o jejich konečné podobě ještě není rozhodnuto, v žádném případě však nebudou mít pouze historický význam. Pokusíme se též navázat spolupráci s původním vydavatelem (který dnes patří mezi přední nakladatelství odborné literatury).

 
Původní německé vysvětlivky k mikrofotografiím (ať už v podobě obrázku, či textu) jsou zásadně neupravené a nekomentované. Český ani esperantský překlad nejsou doslovné a v případě potřeby jsou přizpůsobeny vývoji terminologie či komentovány.

Je respektována skutečnost, že na základě mikroskopie většinou nelze přesně určit minerál a zvláště stanovit minerální druh ve složitých skupinách, a považujeme za zbytečné na to všude upozorňovat. Stejně tak není upozorňováno, že použitý název minerálu může být podle dnešní terminologie jen skupinový, ani nejsou terminologické poznámky u názvů, jejichž obsah se sice mohl od vydání této knihy změnit, ale jen velmi málo (např. "hornblend" neboli "obecný amfibol"). Mnohem větší nejistota panuje ohledně správnosti názvů hornin; termíny, které jsou pravděpodobně zastaralé, ale přitom není jasné, jaký název by byl použitelný, jsou v uvozovkách.
 

Zvětšení mikrofotografií je udáváno podle původního tisku, kde je průměr zorného pole 5,2 cm.

 
Česká a esperantská verze se liší hlavně údaji o lokalitách - od českého čtenáře je očekávána podrobnější geografická znalost Evropy (zvláště střední) než od průměrného "globálního". Názvy států v české i esperantské verzi jsou podle dnešních hranic. Některé lokalizace, zejména na bývalém německém či rakouském území, popsané pouze německými názvy (používanými i pro malé vesnice i jiné málo významné objekty), se dosud nepodařilo určit. Zde by mohli pomoci i návštěvníci stránek.


Stránky vytvořil: Václav Procházka, kontakt: vprochaska@seznam.cz

esperantský úvod >>>