Základní informace

Èasopis Geochemie a mineralogie je vydáván na internetu od roku 2007. Jednotlivé roèníky jsou definovány kalendáøním rokem publikování a dìlí se pouze na jednotlivé èlánky, které jsou zveøejòovány neprodlenì po posouzení redakcí.

Èlánky publikované v Geochemii a mineralogii je možné po zveøejnìní libovolnì šíøit (napø. po vytištìní) a umisovat na nì odkazy, ne však umisovat èlánky na jiné internetové stránky nebo masovì šíøit prostøednictvím jiných médií, otiskovat je v jiných periodikách, nebo je v jakékoliv podobì prodávat bez souhlasu vydavatele.

Èlánky v Geochemii a mineralogii staèí citovat s uvedením roèníku, autorù a názvu èlánku. Pokud ètenáø/autor potøebuje uvést v citaci nebo výkazu publikací poèet stránek, mùže použít normové stránky. Na stránkách èasopisu (Obsah) je uveden výpoèet normových stránek pøi poètu 1800 úhozù na stránku (vèetnì znakù v tabulkách), poèet tabulek a poèet obrázkù.

Pravidla pro publikování v èasopise Geochemie a mineralogie

Geochemie a mineralogie pøijímá èlánky, v nichž podstatnou èást obsahu tvoøí nové informace. Nemusí jít vždy o nová data èi pozorování, pøidanou hodnotou mùže být i zcela nová interpretace. Data uvedená již døíve (a už v publikacích, nebo v archivovaných pracích jako diplomových apod.) je žádoucí uvést pro lepší orientaci ètenáøe, naopak velmi nežádoucí je opakovat informace spíše za úèelem prodloužení textu. Po dohodì s redakcí je možné publikovat i shrnutí ("review"), ta však také musí obsahovat konkrétní závìr a pùvodní interpretaci.

Povinností autora je uvést všechny své døívìjší práce na dané téma (obvykle definováno pøedevším zkoumanými geologickými jednotkami, ale samozøejmì jiná definice bude u obecnìjších èlánkù), vèetnì tìch, které byly zaslány pro publikování jinde. To platí i pro ty práce, kde je kterýkoliv z autorù pøedkládaného èlánku èlenem autorského kolektivu na kterémkoliv místì. Tyto zdroje budou uvedeny v rubrice "související práce", tøebaže v textu èlánku nemusí být všechny citovány. Je vìcí slušnosti autora informovat redakci i o pøípadných pracích konkurenèních autorù na stejné téma ve stejném (nebo velmi podobném) území, o kterých ví; také tyto budou zaøazeny do rubriky "související práce". Pokud se redakce dozví o nìkterých souvisejících pracích až po zveøejnìèlánku, tyto citace budou doplnìny s poznámkou "doplnìno redakcí". Redakcí budou doplòovány také odkazy na nové související práce vzniklé až po zveøejnìèlánku - také v tomto smìru je spolupráce autora žádoucí. Totéž platí i pro práce, které èlánek v Geochemii a mineralogii citují.

Za dodržení autorských práv a dalších pøedpisù v souvislosti s použitím výsledkù z jiných prací odpovídá autor.

Èlánek by mìl být pokud možno napsán v nìkterém z hlavních jazykù èasopisu, kterými jsou: èeština, slovenština, angliètina, nìmèina, esperanto, španìlština. Èlánek musí být opatøen abstraktem (shrnutím) v jiném jazyce než hlavní text, kromì hlavních jazykù èasopisu jsou pøijímány i ruština, francouzština a polština. Nestaèí použít jen èeštinu a slovenštinu. Abstrakt by mìl obsahovat všechny podstatné nové informace, které èlánek pøináší a které nemají jen lokální význam; optimální délka u bìžných èlánkù je 150-350 slov. Je možno napsat i více abstraktù v rùzných jazycích, vèetnì jazyka hlavního textu.

V pøípadì, že by byl v ruštinì, francouzštinì nebo polštinì hlavní text, bude obvykle provádìna externí jazyková kontrola, pøípadné náklady hradí autor (poznámka: vydavatelem Geochemie a mineralogie je nezisková organizace, která placené služby neprovádí).

Další jazyky jsou pøijímány po dohodì s redakcí, která v takovém pøípadì obvykle bude vyžadovat, aby si autor zajistil pøeklad do nìkterého z hlavních jazykù èasopisu (tento pøeklad mùže, ale nemusí být zveøejnìn), pøièemž se i dohodne na dùvìryhodném subjektu, který tento pøeklad zajistí (mùže jít napø. o státní geologické služby).

O publikování pøíspìvkù rozhoduje odpovìdný redaktor. Všechny pøíspìvky jsou posouzeny redakcí; mohou, ale nemusí být zaslány externím recenzentùm. Pokud redakce pøijme pøíspìvek k dalšímu zpracování, obvykle to znamená, že se témìø jistì s autorem dohodne. Jména pøípadných externích recenzentù a jejich rozhodnutí jsou u èlánkù zveøejòována. Pokud se redakce rozhodne èlánek nezveøejnit na základì oponentního posudku (posudkù), na pøání autora mùže být zveøejnìn abstrakt èlánku spolu se jménem oponenta; délka tohoto abstraktu mùže být max. 400 slov a mùže obsahovat jeden obrázek, a smí být napsán nejvýše ve dvou jazycích.

K recenzi nejsou zasílány:

pøíspìvky, v nichž je èlenem autorského kolektivu èlen redakce,

pøíspìvky, jejichž autor prohlásil, že chce pozdìji podstatnou èást obsahu publikovat i jinde,

pøíspìvky, u nichž redakce nepovažuje pøínos recenze za zásadní (napø. proto, že tématu nìkterý èlen redakce sám dobøe rozumí).

Je možné zaslat i èlánky, jejichž publikace v jiném èasopise byla zamítnuta, autor však musí o této skuteènosti informovat redakci a sdìlit, jaké bylo zdùvodnìní zamítnutí, a pokud možno dodat i oponentní posudky, byly-li zpracovány a je-li to redakcí pøíslušného èasopisu umožnìno.

Pokud chce autor podstatnou èást obsahu pozdìji publikovat i jinde, musí na to upozornit nejpozdìji souèasnì se zasláním pøíspìvku. Nezáleží na tom, zda pozdìjší publikace má být ve stejném jazyce nebo jiném. Na pøíspìvek v Geochemii a mineralogii je tøeba pohlížet jako na plnohodnotnou publikaci, o níž musí autor informovat vydavatele, u nìjž chce podstatnou èást výsledkù znovu publikovat (a samozøejmì musí publikaci v Geochemii a mineralogii i citovat). Pokud tak neuèiní, vydavatel Geochemie a mineralogie v žádném pøípadì nenese odpovìdnost za pøípadné následky.

Pøíspìvek mùže být zaslán v jakékoliv dobøe èitelné podobì (i na papíøe); u obrázkù autor uvede svùj návrh jejich velikosti. Barevné obrázky jsou vítány. Pokud redakce rozhodne kladnì o pøijetí, upravený pøíspìvek by mìl být zaslán v elektronické podobì s formátováním omezeným na nejnutnìjší míru a s úpravami citací podle pravidel èasopisu (viz též první èlánek). Citace pište pokud možno v pùvodním jazyce dokumentu, nepøepisujte pøehlásky „ö, ü“ atd. jako „oe, ue“ atd. Pro bezproblémové fungování diakritiky je žádoucí použít kódování Unicode (UTF-8). Pokud mùžete vybírat mezi rùznými textovými editory, myslete prosím na to, aby byl po pøevedení souboru na webovou stránku html kód co nejjednodušší.

Výjimeènì mùže být zveøejnìn i sken úhledného textu na papíøe (skenování mùže zajistit redakce zdarma), autor si však musí uvìdomit, že v takovém pøípadì není pøíspìvek (kromì abstraktu, jehož pøepis v jednom jazyce mùže redakce zdarma provést - max. délka 350 znakù) dostupný pro textové vyhledávaèe, což jeho využitelnost snižuje.

Pokud by velikost pøíspìvku pøesáhla 3 MB, redakce mùže pøistoupit ke zmenšení obrázkù apod. za úèelem snížení velikosti dokumentu; tyto úpravy budou s autorem konzultovány.

Pøíspìvek musí obsahovat odkazy na internetové stránky se všemi zdroji, které jsou citovány v seznamu literatury a které jsou na internetu legálnì dostupné (aspoò abstrakty); staèí uvést ty odkazy, které jsou na internetu dostupné odkudkoliv, napø. u èasopisù pùjde vìtšinou o jejich domovské stránky (redakce samozøejmì uvítá i odkazy na plné texty dostupné jen z urèitých institucí, ale jen pro vlastní potøebu - mùže si informace citované autorem z jiných prací ovìøovat). Prosíme uvádìt zásadnì plný text odkazu, aby se dal dokument snáze vyhledat na stránkách pøíslušné organizace v pøípadì zmìny pøesné adresy.

Také v tomto pøípadì je možná pomoc redakce autorùm, kteøí mají s používáním poèítaèe problémy.

Autor uvede plné jméno, poštovní a pokud možno i e-mailovou adresu a název pracovištì, pokud pracuje v geologických èi chemických oborech, nebo v oboru fyziky pevných látek, gemologie apod. U dalších autorù v poøadí se neuvádí e-mail a ani poštovní adresa nemusí být redakcí zveøejnìna, pokud nejde o adresu instituce a pokud si to spoluautor nepøeje. Pokud autor souhlasí se zveøejnìním své fotografie a roku narození (pøípadnì jen jednoho), tento souhlas dává najevo tím, že nejpozdìji s upraveným finálním pøíspìvkem tyto položky (nebo jednu z nich) dodá. V pøípadì autorského kolektivu mùže v této záležitosti zastoupit všechny jeho èleny korespondující autor. Po dohodì s redakcí mohou být zveøejnìny i další struèné informace o autorovi, nejlépe však jen ve formì odkazu na jeho osobní stránky (v pøípadì autorského kolektivu tato možnost platí pouze pro prvního autora).

Èasové lhùty pro práci redakce:

1. rozhodnutí o dalším redakèním zpracování pøíspìvku

16 pracovních dnù (vèetnì dne doruèení)

2. rozhodnutí o pøijetí pøedbìžnì pøijatého pøíspìvku

40 dnù - použity jen hlavní jazyky (vèetnì rus., fr., pol. jen v abstraktu) a bez externí recenze

70 dnù - externí recenze a/nebo použití dalších jazykù

3. zveøejnìní upraveného pøijatého pøíspìvku nebo jeho zaslání k závìreèným úpravám (nejvýše jednou)

11 pracovních dnù (vèetnì dne doruèení)

event. zjištìní závažných formálních nedostatkù (napø. neuvedená døívìjší práce s velmi podobným obsahem) nebo pravdìpodobných vìcných chyb vzniklých nedopatøením

všechny lhùty se prodlužují o dobu potøebnou k neprodlenému informování autora a jeho odpovìdi

Od zaslání pøedbìžného rozhodnutí o pøijetí pøíspìvku autorovi (spolu s komentáøem redakce a event. externího recenzenta) by mìl autor dodat upravený pøíspìvek do 40 dnù, pokud není vyžadováno provedení dalších analýz, odbìr nových vzorkù apod.; pokud jsou nová data vyžadována, lhùta se pøimìøenì prodlužuje. V pøípadì nedodržení lhùty mùže redakce rozhodnout o èásteèném nebo úplném opakování recenzního øízení, pokud je reálné riziko, že èlánek již bude podstatnì ménì aktuální. V upraveném pøíspìvku autor uvede dùvody pro pøípadné neprovedení doporuèených zmìn. Pokud je pøíspìvek znovu vrácen autorovi pro závìreèné úpravy, mìl by zaslat finální verzi do 10 pracovních dnù.